EBEJOT
Nowo wybudowany obiekt wymagał wdrożenia środowiska informatycznego – K3 System dostarczył kompleksowe rozwiązania spółce budowlanej EBEJOT.
EBEJOT jest polską spółką budowlaną, która istnieje od 1991 roku. Podczas jednego z pierwszych i ważnych zleceń spółka prowadziła zastępstwo inwestorskie dla kilku Spółdzielni Mieszkaniowych. Zadanie polegało na przygotowaniu realizacji domów jednorodzinnych na terenie sąsiadującym z Jeziorkiem Imielińskiego. Kolejne lata (1991-1995) przyniosły zrealizowanie pierwszego na warszawskim Mokotowie osiedla komercyjnego.
Doświadczenie zdobyte w tym czasie oraz dbanie o wysokie standardy umożliwiły spółce EBEJOT na rozpoczęcie własnych przedsięwzięć deweloperskich na Skoroszach w Ursusie. Rozpoczynając od 1997 roku do dziś, spółka z powodzeniem ukończyła budowę 11 osiedli mieszkaniowych na Skoroszach (33 budynki, 4,5 tys. mieszkań, 23 ha zabudowy), w których zamieszkało ponad 10 tysięcy mieszkańców. W chwili obecnej EBJOT posiada już ugruntowaną pozycję na warszawskim rynku budownictwa mieszkaniowego.
„Naszym Klientom dajemy bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału oraz pewność i spokój. W zamian otrzymujemy zaufanie, które procentuje lojalnością. Nasi Klienci polecają nas rodzinom i znajomym, ponieważ doceniają wysoką jakość naszych inwestycji oraz terminowość oddawania lokali. Jest to źródłem naszej dumy i radości” – mówi Robert Wakoń, Dyrektor IT, P.I.B. EBEJOT Sp. z o.o. S.K.A.
Dbałość o najwyższą jakość usług oraz dynamiczny rozwój firmy został doceniony wieloma wyróżnieniami. Jedną z ważniejszych nagród było czterokrotne zdobycie tytułu Gazeli Biznesu. Ponadto spółce udało się zdobyć m.in. tytuł Diamentów Forbesa, oraz Medal Europejski przyznawany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Business Centre Club. Tak wiele sukcesów nie sprawiło, żeby EBEJOT spoczął na laurach. Cały czas realizuje nowe projekty, do których należy na przykład nowo wybudowane Centrum Medyczne.
„Chcieliśmy wdrożyć środowisko informatyczne w nowo wybudowanym obiekcie. Już podczas realizacji inwestycji zastanawialiśmy się nad wyborem odpowiednich rozwiązań informatycznych. Jednym z podstawowych priorytetów było uzyskanie wysokiej dostępności nowej sieci. Należało też przygotować środowisko informatycznego do bezpiecznego przechowywana danych medycznych, aby zapewnić ciągłości pracy 24h/7 dni w tygodniu. Kolejnym elementem było stworzenie skalowalnej platformy sprzętowej gotowej do rozbudowy pod rosnące z czasem potrzeby informatyczne. Tak więc, wdrożenie posiadało wiele wątków, które musieliśmy uwzględnić” – mówi Robert Wakoń.
Wybór optymalnego rozwiązania wysokiej klasy to nie wszystko. Spółka potrzebowała ponadto odpowiedniego partnera, który zapewniłby szerokie usługi serwisowe i kompleksową obsługę. Było oto potrzebne podczas oddawania nowego budynku oraz całego zaplecza technicznego. Wybrana firma powinna cechować się odpowiednią wiedzą z zakresu wdrażania i utrzymania infrastruktury.
Cele projektu:
1. Stworzenie platformy serwerowej – wydajnej i niezawodnej do obsługi systemów krytycznych i która wspomoże bieżącą działalność Centrum Medycznego;
2. Stworzenie środowiska, które pozwoli na wielopoziomowe gromadzenie danych
3. Zabezpieczenie przed awarią sprzętu poprzez zapewnienie ciągłości pracy
4. Rozwiązanie powinno cechować się dużą skalowalnością
Budowa nowego środowiska informatycznego wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego. Spółce były potrzebne nowe serwery, macierze dyskowe i system backupu. Należało je dodatkowo wyposażyć w infrastrukturę sieciową. Żeby zidentyfikować wszystkie potrzeby wykonanie projektu zaczęto od audytu.
„W pierwszym etapie skierowaliśmy się do firm wdrożeniowych z pytaniem o koncepcję stworzenia nowej serwerowni. Na tej podstawie zebrano informacje na temat parametrów nowego sprzętu mieszczących się w założonym budżecie. Następnie wybraliśmy 4 firmy, z którymi prowadziliśmy szczegółowe negocjacje. Najlepszą ofertę zaproponowała firma K3 System. Zaproponowane rozwiązanie spełniało nasze oczekiwania i miało największy potencjał. Dodatkowo firma dała się poznać jako zespół wykwalifikowanych profesjonalistów i tym bardziej chcieliśmy nawiązać z nimi współpracę” – mówi Robert Wakoń.
Rozwiązanie zostało oparte na 3 serwerach IBM x3650 M4 z procesorami Intel. Jeden z nich jest elementem backupu, a dwa pozostałe pracują w klastrze i obsługują maszyny wirtualne. Ponadto zaimplementowano 2 macierze IBM Storwize V3700, które są wyposażone w 8 dysków 600 GB i 2 dyski 200GB SSD. Mając na celu zwiększenie bezpieczeństwa systemu, wdrożono również bibliotekę taśmową IBM TS3100. Sercem całej infrastruktury sieciowej zostały przełączniki HP 5406 zl.
„Wdrożenie przebiegło modelowo i zostało przeprowadzone od początku do końca przez K3 System. Zgodnie z naszą umową do zadań K3 System należało dostarczenie, zainstalowanie, konfiguracja oraz uruchomienie nowego środowiska., Dodatkowo zostałem przeszkolony z nowej technologii, a na wsparcie inżynierów K3 System mogłem liczyć nawet po zakończeniu projektu” – mówi Robert Wakoń.
Serwery oraz macierz IBM zapewniają wysoką wydajność, co sprawia, że nowe środowisko IT będzie doskonałą odpowiedzią na wymagania i potrzeby nowo powstałego Centrum Medycznego. Głównymi cechami systemu informatycznego jest zapewnienie wysokiej dostępności do danych oraz gwarancja bezpieczeństwa i wysokiej niezawodności.
Ponadto dzięki wdrożeniu rozwiązań HP przed spółką otworzyły się nowe możliwości. To gwarancja nieograniczonego rozwoju infrastruktury sieciowej. Nawet wtedy spółka będzie miała zapewnioną maksymalną niezawodność w trakcie przetwarzania dużych ilości danych.
Efektem wdrożenia rozwiązań, które zaproponował K3 System, jest struktura w nowo wybudowanym budynku posiadająca:
- środowisko w pełni skalowalne;
- wysoką wydajność osiągniętą dzięki nowoczesnym technologiom;
- niezawodność (redundancja kluczowych elementów systemu tj. serwery, macierze i sieć);
- elastyczność poprzez powiązanie oprogramowania wirtualizacyjnego z platformą sprzętową;
- bezpieczeństwo danych poprzez zastosowanie macierzy dyskowych IBM i biblioteki taśmowej IBM TS3100;
- gotowość do wdrażania nowych usług.
Ponadto zapewnienie sprzętu o dużej wydajności oraz przeprowadzenie wirtualizacji zapewnia szybkie wydzielanie serwera dla konkretnych aplikacji.
„Dokonanie wirtualizacji pomoże lepiej wykorzystać zasoby serwera i macierzy, które będą obsługiwały kluczowe systemy całego Centrum. Do tego wykorzystanie sprzętu o wysokich parametrach pozwoli uzyskać niezawodność środowiska IT oraz możliwość backupu w sposób łatwy i pewny” – mówi Robert Wakoń.
Pobierz materiał case study (plik PDF)