nOvum
Bieżąca działalność kliniki wymagała wsparcia ze strony wydajnej platformy serwerowej, którą udało się stworzyć przy pomocy rozwiązań HP. Nowa infrastruktura umożliwiła zyskanie nieograniczonych możliwości rozwoju.
nOvum jest ośrodkiem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu niepłodności oraz kriokonserwacji komórek i tkanek. Został założony w 1994 roku i od tego czasu znacznie się rozwinął. W zespole nOwum znajdują się specjaliści wszystkich dziedzin, które są związane z medycyną rozrodu: położnicy, ginekolodzy, endokrynolodzy, androlodzy, interniści, genetycy, a także kriobiolodzy, biolodzy, embriolodzy i analitycy. Główną specjalizacją kliniki są zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego – co roku wykonuje się ich ponad 1700.
W nOvum specjaliści kierują się wieloletnim doświadczeniem oraz skutecznymi metodami leczenia, dzięki którym można udzielić pomocy nawet w bardzo trudnych przypadkach. Skuteczność leczenia jest sprawdzana przez klinikę i raportowana już od 1999 roku do ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology). Uzyskane w ten sposób statystyki są ogólnie dostępne na stronie internetowej zgodnie ze standardami ESHRE.
Skuteczną pomoc nOvum może udzielać dzięki posiadaniu własnych, profesjonalnych laboratoriów: bakteriologiczne, andrologiczne, analityczne, genetyczne, kriobiologiczne, in vitro oraz wydzieloną część zabiegową. Klinika nOvum jest obecnie najczęściej wybieranym polskim wykonawcą międzynarodowych badań klinicznych z zakresu medycyny rozrodu. W ten sposób środowisko medyczne wykazało swoje uznanie dla wysokiej jakości usług, jakie oferuje klinika. Jakość ta jest potwierdzona również uzyskaniem certyfikatu ISO: EN ISO 9001:2008 w zakresie „Diagnostyka i leczenie niepłodności oraz techniki wspomaganego rozrodu”.
Ponadto klinika w 2012 roku otrzymała certyfikat „Przyjazna Przychodnia” – jest to wynik podwójnego audytu, podczas którego sprawdzane są najwyższe standardy obsługi, takie jak: dostępność, obsługa pacjenta, kompleksowość i jakość świadczonych usług, przestrzeganie praw pacjenta, stosowane metody promocji i informacji oraz potencjał organizacji medycznej. W każdym z ocenianych zakresów przychodnia nOvum zyskała najwyższe oceny.
Infrastruktura IT w przychodni przez wiele lat działała na prostych rozwiązaniach. Posiadane serwery działały osobno i nie były wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia danych. Ponadto urządzenia nie były ekonomiczne, ponieważ zużywały zbyt wiele energii elektrycznej.
„Na początku przyrost danych w bazie był znikomy i podstawowe rozwiązania IT w zupełności wystarczały. Jednak wraz z rosnącą liczbą pacjentów oraz pracowników nOvum, wprowadzeniem elektronicznej dokumentacji i połączeniem z coraz nowszymi systemami diagnostycznymi i analitycznymi, postanowiliśmy poszukać bardziej zaawansowanego rozwiązania. Przyrost danych okazał się kilkukrotnie większy od wszelkich pierwotnych założeń i aktualnych możliwości. Trzeba było zmienić system tak, aby zapewniał ciągłą i bezawaryjną pracę, a jednocześnie w przypadku awarii – czego nigdy nie możemy wykluczyć – gwarantował szybkie i pełne odzyskanie danych” – mówi Przemysław Kolczyński, Administrator sieci IT Przychodni Lekarskiej nOvum w Warszawie.
Posiadane środowisko informatyczne nie było wystarczające dla rosnących potrzeb przychodni. Niezbędna była gruntowna wymiana posiadanych urządzeń. Najważniejszym elementem planowanych zmian było przygotowanie środowiska informatycznego, które zapewni bezpieczeństwo przechowywanym danym medycznym. Drugim, równie ważnym elementem, było stworzenie platformy w pełni skalowalnej, którą można rozbudowywać wraz z rozwojem firmy.
„Należy też pamiętać, że nowoczesne systemy, w których są przetwarzane dane wrażliwe podlegają również szeregowi regulacji ustawowych zapewniających przede wszystkim ich bezpieczeństwo, takich jak na przykład obowiązek przechowywania kopii zapasowej poza fizyczną siedzibą firmy. To również wymaga zapewnienia odpowiedniego sprzętu” – zaznacza Przemysław Kolczyński.
Przychodnia nOvum była nastawiona na:
- utworzenie środowiska pozwalającego na efektywne gromadzenie danych;
- stworzenie platformy serwerowej niezawodnej i wydajnej;
- zapewnienie skalowalności rozwiązania;
- zapewnienie nieprzerwanej pracy systemu, nawet w przypadku awarii;
- uodpornienie na błędy systemowe.
Stworzenie środowiska informatycznego, które zapewniłoby klinice efektywność i bezpieczeństwo, wymagało zainwestowania w nowe serwery, macierze dyskowe i system backupu. Przed szukaniem konkretnego rozwiązania wykonano audyt, który określił wszelkie problemy, zagrożenia i potrzeby istotne dla zachowania prawidłowego funkcjonowania przychodni.
„Na rynku mamy przynajmniej kilka wiodących firm o sprawdzonej reputacji. W większości ich oferty rozwiązań z segmentu mid-range nie różnią się zasadniczo, choć firmy lubią tytułować te same sprawdzone rozwiązania różnymi, chwytliwymi marketingowo nazwami. Dlatego skoncentrowaliśmy się na porównaniu specyfikacji technicznych urządzeń oferowanych przez trzech producentów. Biorąc pod uwagę stosunek funkcjonalności do ceny najkorzystniejsza okazała się propozycja HP” – mówi Przemysław Kolczyński.
Środowisko informatyczne przychodni miało być uzupełnione o dwa serwery HP ProLiant Generacji 9. Ich celem było zapewnienie odpowiedniej wydajności dla środowisk wirtualnych oraz umożliwienie wykonywania replikacji synchronicznej między fizycznymi lokalizacjami. Podstawowym elementem backupu została biblioteka taśmowa HP LTO6. Gwarantuje ona odpowiedni dla kliniki poziom archiwizacji danych. Wdrożenie wykonała spółka K3 System, która posiada najwyższy status partnerstwa HP Gold.
Przemysław Kolczyński zapewnia, że całe wdrożenie przebiegło bez żadnych przeszkód. Kilkuetapowa migracja została przeprowadzona w ciągu tygodnia. Nikt nie odczuł ewentualnych, negatywnych skutków prac – ani pracownicy, ani pacjenci.
„Zadaniem działu IT jest zapewnić jak najlepsze warunki pracy dla wykorzystywanych przez klinikę systemów oraz programów specjalistycznych. Wdrażając rozwiązania HP udało się zrealizować ten cel. Klinika nOvum posiada obecnie nowoczesny, wydajny i skalowalny system informatyczny wspomagający bieżącą działalność” – mówi Krzysztof Sołtys, Key Account Manager, K3System Sp. z o.o.
Po wprowadzeniu rozwiązań HP, przychodnia nOvum mogła efektywniej wykorzystać posiadane zasoby, poprawić dostępność danych, zwiększyć niezawodność i bezpieczeństwo, a infrastrukturę serwerową udało się zoptymalizować. Rozwinięte środowisko po poprawieniu wydajności i parametrów za pomocą macierzy HP, spełniło potrzeby firmy i dało podstawę do dalszego rozwoju.
„Dzięki nowym serwerom i wirtualizacji udało się lepiej wykorzystać zasoby serwera i macierzy, które obsługiwały kluczowe systemy. Klinika uzyskała niezawodne środowisko IT oraz możliwość backupu w sposób łatwy i pewny” – mówi Przemysław Kolczyński.
Przychodnia nOvum po wdrożeniu nowych rozwiązań osiągnęła:
- zminimalizowanie kosztowej obsługi i utrzymania sprzętu;
- możliwości rozwoju i stworzenia wydajnego środowiska wirtualnego;
- centralne nadzorowanie;
- zwiększenie wydajności kluczowych procesów;
- wysoką skalowalność systemu;
- zmniejszenie czasu wykonywania procesów;
- niezależność pracy systemu od ewentualnej awarii.
„Specjalistyczna wiedza firmy wdrożeniowej K3 System oraz wysokiej jakości rozwiązania HP okazały się idealną odpowiedzią na nasze potrzeby. Dzisiejsza rzeczywistość w medycynie to ogromna ilość danych, konieczność ich bezpiecznego i długiego przechowywania oraz zapewnienie łatwego i relatywnie prostego dostępu dla użytkowników. To wymusza coraz nowsze oprogramowanie a wraz ze wzrostem danych w naszej firmie będziemy dalej rozbudowywać hardware. Na początek prawdopodobnie kolejne dwie macierze dyskowe” – mówi Przemysław Kolczyński.
Pobierz materiał case study (plik PDF)