Wojskowa Akademia Techniczna
Wykonana implementacja na podstawie rozwiązań HP ma na celu zoptymalizowanie posiadanej infrastruktury sieciowej Wojskowej Akademii Technicznej. Wprowadzone urządzenia HP, posiadające lepszą wydajność i wyższe parametry, odpowiadają potrzebom uczelni i usprawnią istniejącą sieć.
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego działa w Warszawie już od 1951 roku. Jest to wojskowa uczelnia publiczna nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej. Studenci w Akademii są kształceni na studiach wojskowych i cywilnych. Zajmuje się również prowadzeniem badań naukowych. Specyfiką Akademii jest ukierunkowanie kandydatów na zdobycie umiejętności niezbędnych, żeby móc zostać zawodowym żołnierzom. Ilość kandydatów jest zgodna z zapotrzebowaniem oraz limitem ustalanym każdego roku przez Ministra Obrony Narodowej względem potrzeb Sił Zbrojnych RP w korpusach i grupach osobowych. Rekrutację do Akademii przeprowadza się wśród maturzystów zgłaszających akces do podjęcia służby w Wojsku Polskim.
Rangę i renomę Akademia zawdzięcza wysoko wykwalifikowanej kadrze dydaktyczno-naukowej, w skład której wchodzi ponad 90 profesorów, 90 doktorów habilitowanych oraz 420 doktorów. W sumie WAT zatrudnia obecnie ponad 800 nauczycieli o wykształceniu akademickim.
Działalność uczelni do tej pory opierała się na infrastrukturze sieciowej ułatwiającej komunikację poszczególnych jej jednostek. Sieć ta posiadała zbudowany szkielet o strukturze drzewa, oparty o przełączniki HP z serii 2810 i 2510.
„W ciągu ostatnich lat nasza sieć szkieletowa bardzo mocno się rozrosła. W chwili obecnej obsługuje 2000 użytkowników związanych z uczelnią i do 3000 studentów w akademikach. Dodatkowo w wielu jednostkach pojawiły się klastry, na potrzeby prac badawczych, a niektóre wydziały rozpoczęły realizację usług video i programów e-learningowych. Na realizację wszystkich potrzeb nasz 1GB Ethernet był niewystarczający” – mówi Piotr Jakubik, Dział Łączności i Informatyki Wojskowej Akademii Technicznej.
Istniejąca infrastruktura sieciowa nie wspierała już w odpowiedni sposób potrzeb Wojskowej Akademii Technicznej. Jedynym wyjściem z tej sytuacji była modernizacja sieci.
„Do tej pory wszystkie nasze potrzeby były „łatane” środkami, które udało się pozyskać na daną chwilę. Bywało też tak, że od momentu zgłoszenia potrzeby do faktycznej realizacji projektu czekaliśmy ponad rok, a w tym czasie nasze rozwiązanie nie było już adekwatne do aktualnej sytuacji. Dlatego, gdy w minionym roku rektor przeznaczył dużą część środków finansowych uczelni na rozwój IT, bez wahania postanowiliśmy wykorzystać je na modernizację i rozbudowę komputerowej sieci szkieletowej” – mówi Piotr Jakubik, Dział Łączności i Informatyki Wojskowej Akademii Technicznej.
Poszukiwanie najlepszego rozwiązania rozpoczęli pracownicy z działu IT, poprzez dokładną analizę potrzeb. Okazało się, że sama rozbudowa sieci nie wystarczy. Modernizacji wymagały jeszcze maszyny, które obsługują wewnętrzny system pocztowy. W celu spełnienia wymogów formalnych ogłoszono przetarg na najkorzystniejszą ofertę. Zwyciężyła propozycja HP poprzez bardzo dobry stosunek funkcjonalności do ceny.
„Jednym z głównych założeń projektu było wdrożenie sprawnie funkcjonującego systemu o odpowiednim poziomie redundancji i gwarancji przepustowości kluczowych elementów na przestrzeni kolejnych kilku lat. Innym niezwykle istotnym czynnikiem było oczywiście bezpieczeństwo sieci. Brak odpowiednio wydajnych urządzeń agregujących ruch sieciowy uniemożliwia wdrożenie właściwej polityki bezpieczeństwa. Ogłosiliśmy przetarg zawierający minimalne wymogi dotyczące rozwiązań, jakie planowaliśmy wdrożyć. W efekcie końcowym wygrało rozwiązanie HP, które spełniało wszystkie założenia projektu oraz było zdecydowanie tańsze od konkurencji. Nowy sprzęt miał dostarczyć partner HP, spółka K3System z Warszawy” – mówi Piotr Jakubik, Dział Łączności i Informatyki Wojskowej Akademii Technicznej.
Obecny szkielet sieci został rozbudowany o 45 nowych przełączników, w tym przełączniki serii HP 10500. Wybrano je ze względu na wyjątkową wydajność oraz szerokie możliwości rozbudowy. Już na etapie projektu jedną z cech sieci miała być skalowalność. Użyty sprzęt gwarantuje łatwą rozbudowę w przyszłości – wystarczy wpiąć w infrastrukturę sieciową kolejne urządzenia. Narzędzia HP są również elastyczne i posiadają wysoką wydajność, co daje pewną i nieprzerwaną dostępność newralgicznych elementów środowiska. Łatwo również przeprowadzić jego adaptację do obsługi niezwykle wymagających aplikacji, do jakich należy przekaz video.
Przełączniki HP 10500 pozwoliły rozbudować i zmienić strukturę sieci z drzewiastej na strukturę typu mesh. Daje to Akademii ogromne możliwości. Komunikacja pomiędzy różnymi elementami sieci nie wymaga już angażowania głównego punktu dostępu - jednostki centralnej sieci. Komunikacja między urządzeniami sieciowymi może przebiegać bezpośrednio lub poprzez dowolne inne elementy sieci.
„Odpowiadając na potrzebę klienta zaproponowaliśmy przełączniki HP 10500 oraz serwery DL380p Gen8 i macierz dyskową HP P2000 G3. Serwery DL380p G8 wyposażone są w wiele innowacyjnych rozwiązań pozwalających szybciej i efektywniej wykorzystywać aplikacje oraz zasoby, natomiast macierz HP P2000 G3 pomaga w spełnieniu oczekiwań klienta w zakresie pojemności i szybkości dostępu do danych. Równie ważnym elementem tego rozwiązania są switch'e HP 10500, które definiowane są poprzez nowy poziom wydajności, niezawodności i możliwości skalowania w przyszłości. Pozwalają tworzyć sieć gotową do obsługi przesyłania pakietów wideo i zapewniają wyjątkową łatwość obsługi dzięki zastosowaniu zaawansowanej i uproszczonej architektury sieciowej” – mówi Paweł Jedynak Key Account Manager firmy K3System Sp. z o.o.
Ponadto uczelnia została wyposażona w 2 serwery HP DL380p Gen8, a także w macierz dyskową HP P2000 G3, które zostaną wykorzystane do obsłużenia systemu pocztowego.
„Na chwilę obecną uczelnia korzysta z systemu operacyjnego poczty typu open source, z którego jesteśmy zadowoleni. Jednak problem polegał na mocnym obciążeniu procesorów i pamięci RAM. Oznacza to duże opóźnienia w wysyłaniu i odbiorze poczty przy zwiększonym ruchu. Nowe serwery HP DL380p Gen8 są trzykrotnie bardziej wydajne od poprzednich. Dodatkowo jeden z nich stanowi kopię zapasową, więc nasz system pocztowy jest wyjątkowo bezpieczny” – mówi Piotr Jakubik, Dział Łączności i Informatyki Wojskowej Akademii Technicznej.
Zaimplementowane rozwiązania HP były niezbędną podstawą, na której Wojskowa Akademia Techniczna mogła przeprowadzić optymalizację swojej infrastruktury sieciowej. Dzięki użyciu urządzeń HP o wyższych parametrach i lepszej wydajności sieć mogła zacząć spełniać stawiane jej wymagania i wspierać potrzeby uczelni. Zastosowanie nowego szkieletu sieci ma wpływ na zagwarantowanie bezpieczeństwa, wysokiej niezawodności oraz wysoką dostępność do danych.
„Rozbudowa infrastruktury sieciowej to dynamiczny skok jakościowy. W 2000 roku uczelnia miała łącze 2MB ze światem, a główny firewall stanowił komputer DX2 486. Po kilkunastu latach mieliśmy Ethernet 1GB, a już wkrótce przejdziemy na 10GB. Dodatkowo nowy szkielet sieci to wyższa wydajność i przepustowość. Takie rozwiązanie umożliwi uczelni łatwy rozwój IT w kolejnych latach” – mówi Piotr Jakubik, Dział Łączności i Informatyki Wojskowej Akademii Technicznej.
Zalety nowego systemu są szczególnym ułatwieniem dla użytkowników końcowych. Zastosowane rozwiązanie usprawni im codzienną pracę i umożliwi realizowanie nowych projektów dydaktycznych. Ponadto poprawiło bezpieczeństwo sieci i zapewniło ciągłość pracy systemu nawet w przypadku awarii.
„Ze względu na unikalność oraz poziom zaawansowania rozwiązania, realizacja projektu była dla inżynierów K3System ciekawym wyzwaniem. Mając na uwadze skalę projektu a w szczególności wyjątkowość rozwiązania, jesteśmy przekonani, że zakończone wdrożenie będzie doskonałym potwierdzeniem możliwości technologicznych HP oraz kompetencji naszych inżynierów” – mówi Michał Kowalski, Prezes Zarządu firmy K3System Sp. z o.o.
Pozytywne zamiany wystąpiły również w systemie pocztowym. Implementacja serwerów HP DL380p Gen8 z macierzą dyskową HP P2000 G3 pozwoliła na rozbudowę poczty, poprzez między innymi: zwiększenie pojemności pojedynczej skrzynki pocztowej, liczbę dostępnych adresatów lub wielkość wysyłanego listu.
„Dotychczas, w wyniku różnych usterek z siecią i problemów z systemem pocztowym pracownicy uczelni mieli świadomość, że dział IT istnieje i wykonuje swoje zadania. Jestem przekonany, że po zakończeniu wdrożenia już o nas całkowicie zapomną. Sieć będzie odporna na awarie, a problemy z wydajnością przestaną istnieć” – mówi Piotr Jakubik, Dział Łączności i Informatyki Wojskowej Akademii Technicznej.
Pobierz materiał case study (plik PDF)